środa, 9 października 2013

Symbolika ubioru

Przepraszam, że tak zaniedbałam mojego bloga, ale złożyło się na to wiele czynników, między innymi prawa ręka w gipsie, choroby i po części brak weny twórczej. Dziś postanowiłam powrócić, bo pojawił się w mojej głowie pomysł na nowy post. Mam nadzieje, że Was zainteresuję.
Więc poprzedni post pozwolił Wam lepiej mnie poznać, natomiast teraz skupię się na motywie przewodnim tego bloga, podpowiedź znajdziecie w samej jego nazwie.
Czas na króciutki wstęp! ;)
Sposób naszego ubioru w dużej mierze oddaje naszą osobowość, jest wyrazem naszego stanu psychoemocjonalnego może wskazywać na sytuację materialną i to głównie od niego zależy jak jesteśmy postrzegani przez społeczeństwo. Kiedy mówimy o pierwszym wrażeniu, to właśnie na naszej stylizacji skupiana jest największa część uwagi.

„Ubiór, sposób jego noszenia, uczesanie i sam dobór garderoby oraz inne zewnętrzne zachowania to informacja o tym, co dzieje się w ludzkim wnętrzu”

Przejdźmy teraz do konkretów, dziś zajmiemy się symboliką ubioru, a dokładnie jego kolorystyką.

Biel – jest oczekiwaniem na nowe wrażenia, nieznane emocje. Można powiedzieć, że osoba ubierająca się na biało, sygnalizuje nam: jestem białą kartą, którą można zapisać w różny sposób. W naszej kulturze jest też biel kolorem czystości i świętości. Osoby, w których ubiorze dominuje biel są swym widokiem sprawić wrażenie wielkiej odświętności, wyjątkowej elegancji. Ten kolor często zakładają osoby podkreślające dobre maniery.


Czerwień – przypisana jest żywiołowi ognia. To kolor krwi, namiętności, żądzy, wielkiej pasji, miłości, ale i - agresji. Jeśli czerwień pojawia się w naszym ubraniu pod wpływem nastroju w danym dniu, chcemy w ten sposób dodać sobie energii do działania, odwagi oraz przebojowości.


Pomarańczowy – jest też melanżem cech koloru czerwonego i żółtego. Symbolizuje potrzebę osiągnięcia celu, dążenie do sukcesu, poparte wiarą we własne możliwości. Jest kolorem szczęścia i optymizmu. Jest najmocniej działającym kolorem antydepresyjnym. Specjaliści od koloroterapii używają pomarańczu do leczenia depresji, stanów samobójczych, czy utrzymującej się długo melancholii.Żółty – jest barwą słońca, aktywności, działania, radości. Symbolicznie oznacza przede wszystkim potrzebę komunikacji i kontaktów z otoczeniem. Jeśli żółć jest bardzo często noszonym kolorem ubrań mamy do czynienia z ekstrawertykiem który dosłownie "usycha" bez kontaktu z ludźmi.Zielony –symbolizuje świat przyrody i potrzebę wewnętrznej harmonii. Jeśli jest podstawowym kolorem w ubraniach, mówi o poszukiwaniu równowagi psycho-fizycznej, która została u tej osoby zachwiana. Człowiek stosujący często ten kolor woli kameralne grono; jest osobą, której dość trudno wyrażać emocje, dlatego tak silnie je przeżywa. Osoby, w których ubiorze dominuje zieleń są poszukującymi spokoju.Niebieski – jako kolor nieba, wody, obrazuje żywioły, którym przypisuje się nośność. Kolor ten jest kolorem artystów i marzycieli, których wielką potrzebą jest chęć bycia docenianym społecznie. "Niebiescy" obawiają się być przeciętnymi ludźmi. Można powiedzieć, że twórczość jest dla nich ucieczką przed samotnością, na którą często cierpią z powodu niezrozumienia przez innych.


Różowy – jest barwą wrażliwości miłości i pięknego, dziecięcego sposobu pojmowania świata. Osoba, która nosi na sobie duże ilości ciepłego różu ma naturę ciepłą, marzycielską a jej podstawowym pragnieniem jest wielka romantyczna miłość.


Szary – jest barwą pośrednią między białym a czarnym. W symbolice osobom, w których ubiorze dominuje szary przypisuje się dążenie do równowagi wewnętrznej i wyciszenia. Tacy ludzie nie mają ochoty głośno i wyraźnie wyrażać swych uczuć oraz potrzeb, które często tłumią. Nienawidzą krzyku i nieporządku.Czarny – w naszym kręgu kulturowym jest uważany za kolor smutku, żałoby, nocy i zła. Dlatego osoby, które noszą na sobie wiele czerni, pragną odosobnić się od świata. Jest to podyktowane wewnętrzną żałobą z powodu np.poczucia smutku, braku realizacji na poziomie uczuciowym.Podałam kilka przykładowych kolorów, mam nadzieję, że Was nie zanudziłam. Symbolika ubioru stała sie tematem naszego dzisiejszego spotkania, ponieważ większość ludzi nie zdaję sobie sprawy z tego jak wiele może wyrażać kolor stroju, co więcej, większość naukowców twierdzi, że dzięki znajomości tej symboliki , potrafimy lepiej się komunikować z innymi ludźmi i lepiej pomagać im w trudnych sytuacjach.
Do zobaczenia ! 
Anka.

Ps. Z uwagi na to, że akurat tego postu nie mogę przyozdobić jakimiś fajnymi zdjęciami, poniżej czeka na Was parę nutek, które aktualnie siedzą mi w głowie.

                                          


                                    

                                                                 2 komentarze: